top of page

Ганна Літвінчук: туризм та культура дозвілля

  • Фото автора: Єгор Гуков
    Єгор Гуков
  • 26 вер. 2024 р.
  • Читати 2 хв

Ганна Літвінчук — гідеса, краєзнавиця, начальниця відділу розвитку туризму КП “Інститут розвитку міста Кривого Рогу”.


Детальніше про її професійний шлях, досвід проведення екскурсій під час війни та улюблені маршрути — у нашому матеріалі.

У туристичній сфері з 2007 року, загалом з перервами працює приблизно 14 років. Навчалася в КДПУ на географічному факультеті.


Початок професійного шляху

На першому курсі викладач Ганни запропонував їй відвідати експедиції, аби вивчати балки Кривого Рогу.


«Для мене це була мотивація не сидіти вдома. Незважаючи на погодні умови, я знаходила в собі сили вставати та йти. Це продов- жувалося протягом 5 років, поки я навчалася.


Я постійно ходила в такі експедиції. Це був перший крок. Потім я поба- чила в газеті оголошення, де шукали гідів та гідес у туристичну агенцію “Еквадор”, і пішла туди. Спочатку це були невеликі екскурсії, але саме з них почався мій шлях», — ділиться Ганна.



Про туризм у Кривому Розі від початку повномасштабного російського вторгнення

«Звичайно, велика війна внесла великі корективи в життя кожного з нас і, відповідно, в туризм. Гідів та гідес у місті поменшало, адже хтось став на захист нашої країни, хтось звільнився, а хтось поїхав за кордон.


До повномасштабного вторгнення багато чого було зроблено для промоції індустріального туризму, адже саме цей напрям є пріоритетним для Кривого Рогу», — розповідає Ганна Літвінчук.


«Після 24 лютого 2022 року екскурсії 3-4 місяці були “не на часі”. Хоча наважитися проводити їх було важко, але поступово прийшло розуміння, що екскурсії потрібні людям. Вони дарують позитивні емоції, що вкрай необхідні в цей час.


Особливо цінні вони для внутрішньо переміщених осіб, адже знайомство з новим містом, його культурою та історією допомагає адаптуватися і почуватися більш впевнено. Тому екскурсії, як вид культурного дозвілля, стали своєрідним зняттям стресу», — підсумовує гідеса.



Улюблені маршрути Ганни

«Незважаючи на мою любов до індустріальних пейзажів, мені до душі екскурсії природними місцями. Там я отримую задоволення та спокій. Один із найулюбленіших маршрутів, який, на жаль, зараз не проводжу — до Карачунівського водосховища.


Маршрути до району Дзержинки та скелі МОДРу мали велику популярність у весняний сезон. Ще додам “Портал в інший світ”, де ми йдемо на Балку Північну Червону».


Місця, які полюбляють криворіжці, за спостереженнями Ганни:

  • Проспект Поштовий та старі вулички міста

  • Скелі МОДРу

  • Оглядові майданчики залізорудних та гранітних кар'єрів



Хто відвідує екскурсії найчастіше?

«Жінки 30+, серед молоді активності менше, часто приходять відвідувачі старшого покоління.


До повномасштабного вторгнення ходили мами з дітками, здебільшого задля того, щоби діти витрачали менше часу в гаджетах, а також бачили, який чудовий і цікавий світ за межами екрану. Чоловіки рідше ходять на екскурсії».


«Знайомити містян з різними форматами дозвілля — захопливий процес! Активний відпочинок — це чудова можливість відкрити для себе нові місця, познайомитися з цікавими людьми та отримати заряд енергії. Як на мене, варто досліджувати місто, в якому живеш.


Це можна робити як самостійно, так і з групою однодумців. У Кривому Розі є різні агенції, гіди та гідеси, до яких можна звернутися з цим запитом», — розповідає Ганна Літвінчук.




текст: Софія Рубцова

редакція: Катерина Овчаренко

коректура: Ганна Філатова

дизайн: Єгор Гуков

світлини: Дарʼя Коломоєць ( «Історичний проєкт», Невтомне)

bottom of page