top of page

Григорій Синиця - визнаний криворізький художник

  • Фото автора: Єгор Гуков
    Єгор Гуков
  • 3 лист. 2023 р.
  • Читати 2 хв

Кривий Ріг у 60–70-х роках ХХ ст. починає набувати ознак не лише промислового, а й культурно-мистецького центру.


Кривбас впевнено заявляє про себе як про самостійний мистецький край, що має право на власний шлях розвитку і може конкурувати з обласними містами і визнаними культурними центрами.


Саме у Кривому Розі останні 27 років свого життя (з 1969 по 1996) провів відомий український художник та засновник власної мистецької школи Григорій Іванович Синиця.


Формування особистості

Народився в Одесі. У 6 років переніс важку хворобу і став інвалідом. Виховувався в дитячому притулку у Кіровограді.


У 1941, під час окупації, він відмовився малювати для фашистів. Жив біля Бабиного Яру, був свідком розстрілів мирних жителів.


Випадково опинився у натовпі, який фашисти гнали на розстріл у Бабин Яр. Григорій дивом тоді залишився живим: його, явну людину з інвалідністю, якийсь наглядач виштовхав із того натовпу на тротуар.


Картина “Бабин Яр. Київ. 1941” Написана в 1961 році.
Картина “Бабин Яр. Київ. 1941” Написана в 1961 році.

Переслідування в СРСР

Під час «хрущовської відлиги» Синиця глибоко досліджує народне українське мистецтво. Навколо нього гуртувалися майстри, що творили у національному та колористичному напрямках монументального мистецтва.


Офіційна влада це сприйняла як відродження забороненого українського фольклорного мистецтва, тому митця почали переслідувати.


Саме тому Григорій Іванович вирішує залишити Київ і переїхати подалі від очей цензорів. Його вибором стає Кривий Ріг.


Мозаїка Г. Синиці на Донецькій школі №5
Мозаїка Г. Синиці на Донецькій школі №5


Флоромозаїка

Він оселився у двокімнатній квартирі на проспекті Гагаріна. Митець експериментував з природним матеріалом і прийшов до ідеї створення нового жанру мистецтва – флоромозаїки.


Використовував шишки хвойних дерев, очерет, каштани, жолуді, кісточки плодових дерев, кукурудзяні стебла, природний камінь, скло, уламки кераміки.


До того, з природним матеріалом взаємодіє і розпис, внаслідок чого утворюється цілісна композиція.



Г. Синиця. Поєдинок
Г. Синиця. Поєдинок

Ми завітали в музей-квартиру художника Г. І. Синиці, щоб на власні очі познайомитись з його діяльністю. Ділимось з вами:


Флоромозаїки “Хортиця” та “Прометей”

"Народне мистецтво тривалий час вважали неповноцінним. У ньому не застосовували перспективи, анатомії, віддавали перевагу нереальним подіям. Умовні форми не сприймали як художнє відображення дійсності, бо як втілення особливої ​​свідомості народу. Звідси ярлик: народна творчість – другосортна, прикладна, побутова. Образу, як стрижня народного світогляду, довго не помічали... Критерії національності інші, народне мистецтво – першоджерело художньої форми” - Григорій Синиця.

Завітати в музей-квартиру Синиці можете і ви! Детальніше про сам музей розповіли у цьому матеріалі.

bottom of page