top of page

Стріт-арт: думка вуличного художника

  • Фото автора: Єгор Гуков
    Єгор Гуков
  • 20 бер. 2024 р.
  • Читати 3 хв

Оновлено: 12 черв. 2024 р.

Це третя і остання частина дописів про стріт-арт. Дізналися, чому вулиця стає полотном для художників. Поговорили про патріотичні мурали, адреналін, поліцію і багато іншого.


Нагадуємо, що в першій частині ми висвітлили історію та поняття стріт-арту. У другій частині поговорили про стріт-арт як складову міста з Русланом Ширіновим. Завершуємо трилогію дописів розмовою з вуличним художником Кривого Рогу, анонімність якого зберігаємо з міркувань безпеки митця.


Чому художник обирає вулицю в якості полотна

«Моя позиція в тому, що мистецтво не має знаходитись тільки в галереях та виставкових залах. Воно має бути доступним для всіх, незалежно від соціального статусу чи інтересів.


Багато людей радять мені малювати на холсті та виставлятись у галереях. Для мене важливо бути почутим. Вулиця допомагає в цьому. У виставкових залах набагато менше людей побачать те, що вони можуть побачити зовні. У вулиці немає меж. Це та творчість, яка знаходиться у доступі для всіх і може надихнути або мотивувати пересічну людину».


Діяльність та роботи

«Взагалі стріт-артом я займаюся більше 10-ти років. Усе починалось з теґінгу та графіті-шрифтів. Зараз я займаюся муралами, розписом авто та диджитал-артами. Мурали є комерційні та ідейні. Час від часу малюю графіті.


Графіті більше для душі. Я цим займаюся в якості відпочинку: зібратися зі своїми товаришами, разом помалювати, трохи виплеснути емоції, що накопичились всередині за деякий час. Графіті це андеграундна частина мого життя.


Іноді я роблю ідейно-патріотичні малюнки, що закликають до якоїсь дії. Своїми малюнками я нагадую людям про хлопців, які знаходяться на нулі та боронять нас. Цим я висловлюю свою позицію. Бувають політичні замовлення, але таким не займаюсь. На релігійні теми також не малюю».



«Є моя робота на ПМІСі. Там хромовані літери "ЗСУ" і військовий на танку, який давить ведмедя в шапці-вушанці з зіркою. Також там є напис "Save Azov" та інші.


Разом з хлопцями з Центурії, які несуть ідеї патріотизму та націоналізму, а також боронять наші кордони, у більшості в складі 3-ої штурмової, було створено графіті "Азовсталь".


Ще був намальований портрет Єгора Біркуна нашого криворізького захисника, справжнього патріота, який загинув на Азовсталі, рятуючи свого побратима.


На кінотеатрі "Олімп" створюється мурал, тематикою якого є теж Азовсталь, але там буде більш розкритий сюжет».



Про відчуття, емоції та поліцію

«Якщо брати конкретно графіті, тобто коли малюєш нелегально це погоня за адреналіном. Це як наркотик. Ти це робиш, бо тобі не вистачає емоцій. Емоцій, коли ти на межі. У багатьох моїх проєктах, навіть коли я мав дозвіл, траплялися ситуації, пов'язані з поліцією. Інколи виходив сухим з води. Інколи були проблеми.


Я вважаю, що стріт-арт не несе за собою руйнівну силу. Особисто я намагаюся створювати гарні малюнки. Навіть коли малюю шрифти, то роблю композиції так, щоб звичайним людям сподобалось. Хоча, на мою думку, вуличні художники егоїсти у цьому плані. Ми малюємо, бо нам хочеться.


Якщо провести паралель між людьми, які здійснюють злочини, то я не розумію, за що мене штрафувати, карати або саджати у в’язницю. У цьому порівнянні стріт-арт дитяча забавка».


Стороння думка

«Реакція у людей на стріт-арт різна. Комусь подобається, комусь ні. Хтось може послати, спровокувати конфлікт і довести до бійки. Бувало і таке, що перцевим балончиком задували. Але за моїм досвідом, більшості вуличне мистецтво до вподоби».



За яким принципом ти обираєш місце, де будеш малювати?

«Немає особливого критерію до вибору місця. Якщо соціальні і патріотичні проєкти, то, звичайно, обирається місцевість з більшим трафіком, аби більше людей побачили малюнок та зрозуміли мою ідею. Сенси, які я вкладаю, можуть змусити людей задуматись.


Якщо це графіті для душі, то під час війни обираю більш закриті локації, аби не викликати агресії у людей. Розумію, що для когось це може бути провокацією».


Трейн-арт

«Якщо брати train bombing, тобто графіті на вагонах це не зрівняється ні з чим. Ні одна стінка не дасть таких емоцій як транспорт. Адреналін в рази більший. Нічого проти такого не маю.


Ми живемо в урбаністичному середовищі, де уявити місто без стріт-арту неможливо. Цього нереально позбутись, адже будуть ті, хто буде продовжувати це робити. Це вулична культура».

bottom of page